Laboratorium zastosowań metod programowania w logice ograniczeń służy zarówno do pracy badawczej prowadzonej przez pracowników Katedry, jak i do prowadzenia zajęć dydaktycznych. W laboratorium znajduje się 10 stanowisk komputerowych (4 jednostki marki Dell o procesorze Intel Xeon 1,86GHz i pamięci RAM 4GB, 6 jednostek marki Dell o procesorze Pentium 4 3GHz i pamięci RAM 2GB). Wszystkie jednostki komputerowe posiadają oprogramowanie służące do dydaktyki, przede wszystkim w procesie kształcenia studentów na specjalności inżynierskiej i magisterskiej.
Oprogramowanie:
Rational Team Concert – usprawnia pracę zespołową (mechanizmy kontekstowej współpracy w czasie rzeczywistym dla rozproszonych zespołów projektowych):
- umożliwia współpracę z największą możliwą wydajnością zarówno poszczególnych użytkowników, jak i zespołów
- wykorzystuje środowisko programistyczne, które obejmuje zwinne, formalne i hybrydowe mechanizmy planowania i sprawozdawczości realizowane na wspólnej platformie.
proALPHA – rozwiązanie klasy ERP dedykowane dla sektora średnich przedsiębiorstw. Oprogramowanie spełnia wszystkie wymagania obszaru produkcji, logistyki i rachunkowości, funkcja WorkflowAutomation, wspiera użytkownika w inteligentny sposób przy realizacji procesów gospodarczych.
Rekord.ERP - zintegrowany system do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem, który jest w pełni dostosowany do wymogów stawianych oprogramowaniu dla firm, spełnia standardy ERP/ERP II. Obsługuje wszystkie obszary działalności przedsiębiorstwa od momentu planowania zaopatrzenia, poprzez produkcje, aż po sprzedaż wyrobów. Jednocześnie wspomaga zarządzanie przedsiębiorstwem dzięki integracji z programami Kadrowo-Płacowymi, Księgowo-Finansowymi, Zarządzania Dokumentami oraz CRM.
Rational Method Composer – platforma zarządzania procesami (zgodne z RUP – iteracyjna metoda wytwarzania oprogramowania). Zawiera procedury bazujące na wiedzy specjalistycznej z dziedziny zarządzania jakością. Wspomaga pracę przy wytwarzaniu oprogramowania: pozwala projektować procesy, procedury i zarządzać nimi, w celu ułatwienia współpracy między działem informatycznym a działami biznesowymi firmy, umożliwia połączenie procesów biznesowych i informatycznych, zwiększa efektywność współpracy, zmniejsza liczbę błędów w oprogramowaniu.
Laboratorium otrzymało certyfikaty od firm:
- proALPHA potwierdzający przygotowanie laboratorium do prowadzenia zajęć w ramach kursów proALPHA Academy,
- REKORD zaświadczający przygotowanie laboratorium do prowadzenia zajęć na oprogramowaniu Rekord.ERP.
Laboratorium znajduje się w kampusie Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich 2, w budynku D, sala 103-2. Opiekunem jest mgr inż. Eryk Szwarc.